USTFCCCA honors 33 from MIAC with Women's All-Central Region accolades

St. Thomas senior Kendall Novak earned her third consecutive All-Region nod in the pole vault. (Photo: Nathan Lodermeier)
St. Thomas senior Kendall Novak earned her third consecutive All-Region nod in the pole vault. (Photo: Nathan Lodermeier)

BLOOMINGTON, Minn. – Thirty-three Minnesota Intercollegiate Athletic Conference (MIAC) student-athletes have been named to the 2019 NCAA Division III Women's Outdoor Track and Field All-Central Region Team by the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA).

The top-5 individuals in each event from each region across Division III earned All-Region distinction, in addition to each of the members of the region's top-3 relay teams. The following MIAC competitors claimed All-Region recognition:

 2019 MIAC Women's Outdoor T&F USTFCCCA All-Central Region Team
Name Institution Class  Event Previous Selections
AddieKay Johnson Bethel Sr. 4x400 Relay 2018
Sadie Koelz Bethel So. Pole Vault --
Delia Labatt Bethel Jr. 400 Meters 2018 | 2017
Delia Labatt Bethel Jr. 4x400 Relay 2018
Corin McKinstrey Bethel Jr. 4x400 Relay --
Corin McKinstrey Bethel Jr. 400-Meter Hurdles --
Hannah Sankey Bethel So. 4x400 Relay 2018
Amanda Mosborg Carleton So. 5,000 Meters --
Samantha Schnirring Carleton Sr. 10,000 Meters 2018
Katie Keelin Gustavus Jr. Hammer 2018
Annalee Olson-Sola Gustavus Fy. Javelin --
Briana Berninghaus Hamline Jr. 200 Meters --
Gabrielle Brown Hamline Sr. 100-Meter Hurdles 2018
Helen Dolan Hamline So. 800 Meters --
Madeline Dopp Hamline Sr. Steeplechase --
Jessie Juenemann Hamline Jr. Discus 2018
Jailyn Robinson Hamline Fy. 100 Meters --
Jailyn Robinson Hamline Fy. Long Jump --
Phoebe Aguiar Macalester Jr. 800 Meters 2018
Rachel Ohde Saint Mary's So. High Jump --
Elisabeth Dalki Saint Benedict So. Pole Vault --
Jenna Degen Saint Benedict Sr. Heptathlon 2017
Morgan Pierce Saint Benedict Sr. 10,000 Meters 2018
Lee Stelten Saint Benedict Jr. Pole Vault 2018
Bryana Leverentz St. Catherine Fy. Javelin --
Elsie Lundquist St. Catherine So. High Jump --
Tori Thompson St. Catherine Sr. Long Jump 2018 | 2016
Lisa Fisher St. Olaf Jr. Steeplechase --
Bryony Hawgood St. Olaf Jr. 5,000 Meters --
Bryony Hawgood St. Olaf Jr. 10,000 Meters --
Mackenzie Schoustra St. Olaf Jr. Heptathlon --
Paige Woldt St. Olaf So. Triple Jump --
Mallory Adamson St. Thomas Sr. 400-Meter Hurdles 2018
Grace Bordson St. Thomas Sr. High Jump 2018
Steph Kretlow St. Thomas Jr. Long Jump --
Kendall Novak St. Thomas Sr. Pole Vault 2018 | 2017
Sidney Severson St. Thomas Sr. High Jump --

USTFCCCA Release |